Jarní monitoring zelených střech a písečných dun na jižní Moravě

S příchodem jara jsme se opět vydali na jih Moravy pokračovat v monitoringu hmyzu a vegetace na vybraných zelených střechách. Díky nestálému počasí v minulém roce nám na několika střechách v Brně a okolí dosud chyběly jarní odchyty, které jsme nyní doplnili. Monitoring navíc nově rozšiřujeme o střechy v Zaječí a Hodoníně, kde budeme sledovat vývoj vegetace a výskyt bezobratlých po celý rok.

Při návštěvě Domu přírody Hodonínské Dúbravy jsme kromě zelené střechy zkontrolovali také nedalekou písečnou dunu. Tento vzácný biotop představuje důležité hnízdiště pro řadu druhů samotářských včel, např. hedvábnice jarní (Colletes cunicularius) či pískorypka (Andrena sp.), které najdete na fotkách níže.

Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Prostředí pro život. Tento projekt byl financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

hedvábnice jarní (Colletes cunicularius)pískorypka (Andrena sp.)

Výprava na jižní Moravu

Jaro se blíží, a proto i my vyrážíme obhlédnout nové lokality. Tentokrát jsme zavítali na jižní Moravu, konkrétně na Vypálenky u Moravského Písku. Ve spolupráci s brněnskou skupinou Envirop se chystáme rozšířit naši pastevní databázi o nové lokality. Jde o místa, která jsou mnohdy značně degradovaná, ale díky pastvě velkých býložravců by zde mohly vzniknout zajímavé biotopy. Cílem jednodenního výjezdu bylo sladit metodiku, vytyčit trvalé monitorovací plochy a zkonzultovat management. Odpoledne jsme ještě stihli navštívit ptačí park Kosteliska, kde jsme už pracovali v minulé sezóně. Přidali jsme několik dalších ploch a pokochali se hejny hus. Už teď se těšíme se sdílení objevů s našimi brněnskými kolegy.

Biodiverzitní zelené střechy na semináři v Brně

Petra Janečková přednášela na Mendelově univerzitě v Brně o zelených střechách v rámci semináře zaměřeného na biodiverzitu. Ve svém příspěvku představila různá řešení ozelenění střech – od druhově chudých rozchodníkových střech přes střechy obohacené výsevem či výsadbou vybraných druhů až po pestré biodiverzitní střechy.

V současnosti zpracováváme data z loňského průzkumu zelených střech a už nyní můžeme prozradit, že počet druhů rostlin, které střechy samy kolonizovaly, rozhodně není zanedbatelný.

Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Prostředí pro život. Tento projekt byl financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

Virtuální prohlídka projektu ekologické obnovy

V rámci nově běžící bakalářské práce jsme se v těchto dnech podívali do hnědouhelného lomu Československé armády (ČSA) u Mostu. V lomu po jeho uzavření vznikne Národní přírodní památka. Bakalářskou práci u nás vypracovává Ester Šůsová, která se zaměří na vodní a mokřadní společenstva. Cílem práce je porovnat druhovou bohatost menších tůní, které samovolně vznikají na výsypkách oproti velkým, plně napuštěným jezerům, jako je například jezero Most.

Ester dále vytvoří virtuální prohlídku pomocí 360° fotografií, ve které nás provede nejen územím samotným a vznikem cenných mokřadních společenstev, ale i celkovým potenciálem těchto území pro ochranu přírody.

Přednáška o ekologické obnově a legislativě

Ve čtvrtek 6.3. jsme si v naší parnerské škole VOŠ a SZeŠ Benešov střihli tandemovou přednášku. Studenti si od Lenky a Aničky vyslechli povídání, které by se s trochou nadsázky dalo nazvat "Všechno, co jste si přáli vědět o ekologické obnově, ale báli jste se zeptat, v 90 minutách". Kromě teoretických principů pramenících z ekologie se studenti seznámili i s praktickými příklady, kde všude je možné ekologickou obnovu využít. Byla to sice smršť, ale podle výsledků závěrečného neformálního kvízu se zdá, že povídání ve studentech přeci jen něco zanechalo.

Po krátké přestávce si pak studenti vyslechli ještě shrnutí základní legislativy vztahující se k ochraně a obnově přírody, zejména v zemědělské krajině, tentokrát v podání Katky Urbánkové z PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců.

#TeamUp2Restore

1 2 3 4 5 6 ... 43 >