Výzkum vlivu geocachingu na pískomilnou vegetaci úspěšně pokračuje i v tomto roce!

I letos sledujeme, jak geocaching a jeho stoupenci mohou přispět v ochraně vzácných pískomilných společenstev. Zdá se, že tento netradiční způsob managementu by mohl fungovat - sešlapem a strháváním zapojeného drnu by mohli návštěvníci tzv. "kešek" napomoci udržování otevřených stanovišť pro ty nejvzácnější druhy hmyzu, ale i rostlin. Abychom "keškařům" napověděli, nechali jsme do hledaných krabiček zhotovit speciální záložky, které ukazují, jak se nejlépe kolem kešky chovat - něco napoví už názvy oněch záložek: "Strhni mě", "Hrej si", Sjeď si mě" a "Rozhrab mě". Tak neváhejte a vyražte na jihočeské pískovny i vy :).

Oficiální tisková zpráva ke stažení zde.

 

Koupání v pískovnách prospívá jejich biodiverzitě!

Ano, je to tak! Disturbance rostlinám svědčí a těm pískomilným dvojnásob. Výzkumem na pískovně Cep II se podařilo prokázat to, co by nás ještě před lety ani ve snu nenapadlo. Že vliv rekreačních aktivit může být i pozitivní! Tam kde se sukcese neustále vrací na samý začátek, tam kde místo nezarůstají dřeviny, tam hledej i vzácné druhy otevřených stanovišť! V tomto případě nám tuto managementovou službu bezplatně poskytují dobrovolníci z řad koupačů a opalovačů, ba dokonce i "geokačerů" - a ani o tom mnohdy neví :). Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

Projekt „Rekreační aktivity jako nízkonákladový nástroj ochrany přírody v postindustriální krajině: modelové lokality v Jihočeském kraji“ byl finančně podpořen Jihočeských krajem.

Zajímavé čtení o primární sukcesi od USA po Jižní Čechy

Během své stáže u Rogera del Morala v Seattlu, Karel Prach navštívil i legendární sopku Mount Saint Helens. Postřehy z ní a z toho, jak běží primární sukcese na lávových polích Karel shrnul v článku do časopisu Živa. K nahlédnutí zde.

Někteří si možná ještě vzpomínají, že se část naší skupiny pod vedením Kláry Řehounkové v roce 2012 zúčastnila soutěže Quarry Life Award, vyhlašovanou firmou Heidelberg Cement group (v Čechách Českomoravský štěrk a.s.). Soutěž velmi úspěšně pokračuje a je vyhlašována každý druhý rok znovu. Na Quarry Life stránkách pravidelně informují, co je nového a teď kupříkladu psali i o našem článku, který vzešel z výsledků našeho výtězného projektu na pískovně Cep II. Více zde.

Zdroj fotografie: http://www.greatoutdoors.com/published/unpredictable-mount-st-helens

Ze života pana profesora...

O tom, že páni profesoři jsou v jednom "vědeckém" kole není pochyb! Často nás o tom přesvědčuje i život našeho pana profesora Karla Pracha, který mezi všemi povinnostmi, výukou a psaním článků naštěstí nezapomíná i na nějaké ty radosti. Ještě než odjel do Francie, strávil pár nabitých dní se světovou špičkou přes sukcesi prof. Larsem Walkerem, který trávil v Čechách pár dní své evropské dovolené. Karel se jistě postaral o nezapomenutelné zážitky, mimo jiné i z nejstarších opuštěných polí v Českém krasu, či Radovesické výsypky.  Když jsme ho požádali, ať se s námi podělí o nějaký ten "zážitek", přišla nám pouze lakonická odpověď: "Chodime po terenu, sedime v hospode, nebo pracujeme (taky trochu spime...). Zdar, K"

Nemají to lehké, že? :)

Trochu serióznější informace o současných trendech v ekologii obnovy, si můžete přečíst třeba zde.

Seminář o přírodě blízké péči o městskou zeleň byl velmi úspěšný!

Seminář, který jsme ve spolupráci s Callou a Biologickým centrem pořádali, byl velice úspěšný! Počet účastníků dosáhl téměř 90-ti a dorazili lidé téměř z celé republiky. Mnohdy přednášky vyvolaly vášnivé debaty, ale rozhodně inspirovaly, což lze soudit ze zpětných pozitivních ohlasů. Téma přírodě blízké péče o městskou zeleň je v současné době velmi aktuální a naštěstí vzbuzuje zájem i těch nejpovolanějších - úředníků na obcích a městech. Po semináři se konala ještě komentovaná exkurze po areálu Biologického centra a Přírodovědecké fakulty na nově vytvořená jezírka a fakultní zahradu s písečnou dunou.