Setkání Steering Committee projektu TEAM#UP

Minulý týden se Českých Budějovicích konalo druhé osobní setkání Steering Committee, během kterého jsme měli možnost probrat vše co se minulý rok povedlo a naplánovat další úkoly jednotlivých pracovních skupin. Všichni také měli možnost shlédnout prezentaci o tom, jak dokumentovat demonstrační lokality pomocí speciální techniky a prezentovat je ve 3D zobrazení. Prezentace podnítily plodné, ačkoliv poněkud krátké diskuse, které mohou být dále rozvíjeny na setkáních příslušných pracovních skupin.
Účastníci setkání měli možnost se zúčastnit dvou exkurzí. První z nich byla návštěva fakultní zahrady v areálu Přírodovědecké fakulty JU. Původně zde mělo být parkoviště, ale nakonec se prostor proměnil v místo pro volně žijící živočichy, výuku a relaxaci. Skládá se z několika biotopů včetně květnatých luk, tůně a písečné duny.
Během autobusové exkurze si mohli účastníci setkání prohlédnout jihočeskou krajinu s mnoha rybníky a dozvědět se něco o historii regionu od našeho průvodce Karla Pracha. Prvním navštíveným místem bylo NPR Červené Blato, rašeliniště, které již více než sto let prochází pasivní obnovou s největší populací borovice blatky. Druhou zastávkou byla PP Pískovna u Dračice, kde probíhá sukcese již více než 30 let. Tato pískovna je zajímavá a významná geomorfologickými strukturami a hostí řadu vzácných a ohrožených druhů. 

Za rok se těšíme na setkání v Norsku.

Učení se hrou

Na konci září jsme se vypravili do jedné českobudějovické mateřské školy, abychom tam dětem hravou formou předvedli, jak se šíří semena rostlin, jaký význam má hmyz pro opylování a také proč je důležité používat semena rostlin, které běžně najdeme na našem území. Děti si vyzkoušely, jaké to je být semínkem, poskládaly a namalovaly si broučka a nakonec si vyrobily semínkové bomby, které si mohly odnést domů a zasadit. Akci pro děti jsme uspořádali výměnou za to, že nás paní ředitelka mateřské školy pouštěla po celou sezónu bádat na jejich zelených střechách. Doufáme, že se akce dětem líbila a že si domů odnesly i hezké zážitky a nějaké vědomosti o semínkách.

Foto: Jiří Řehounek

 

TEAM#UP motivuje studenty i odborníky z praxe

Ve čtvrtek 22.8. se v Benešově a následně i blízkém zámeckém parku Konopiště uskutečnil seminář Regionální směsi semen v ekologické obnově. Seminář jsme v rámci projektu TEAM#UP uspořádali hned z několika důvodů:

1. motivovat studenty naší partnerské školy VOŠ a SZeŠ Benešov k účasti na studentských projektech a výměnných stážích projektu TEAM#UP.

2. motivovat odborníky z praxe, aby se zapojili do našeho průzkumu, který mapuje národní síť v oblasti ekologické obnovy a aby se do této sítě aktivně zapojili.

3. shromáždit semennou biomasu pro založení demonstračního místa pozemcích VOŠ a SZeŠ Benešov, jehož část bude oseta právě regionální semennou směsí a studenti tam pak budou moci pracovat na svých studentských projektech.

4. zviditelnit projekt TEAM#UP.

V první části semináře si účastníci vyslechli nejprve Kamilu Vítovcovou, která šířeji představila problematiku regionálních směsí semen a na ni navázaly další tři zajímavé přednášky o praktických zkušenostech s produkcí regionálních směsí a zakládáním květnatých porostů s využitím těchto směsí na Šumavě (Jakub Hromas), v Praze (Michal Kubelík) a v jejím okolí (Pavel Jeřábek). Diskuze ke každému příspěvku byla bohatá a je patrné, že toto téma je velmi aktuální. 

V odpolední části semináře jsme se přesunuli do zámeckého parku Konopiště, kde jsme měli vytipované druhově pestré porosty vhodné ke směru semen pomocí kartáčovacích strojů. Na ukázku přijely hned čtyři stroje: ručně vedený Grass Graber a ruční sklízeč, které oba provozuje Český svaz ochránců přírody Šumava, ručně vedený Seed Monster z Prahy a sněžná fréza přestavěná na kartáčový sklízeč. 

Ohlasy účastníků na místě byly pozitivní, z čehož máme obrovskou radost. 

#TeamUp2Restore

Autoři fotek: Jakub Hromas, Anna Müllerová, Kamila Vítovcová, Lenka Šebelíková

 

Úloha vzdělávání a odborné přípravy v podpoře evropského Zákona o obnově přírody

Dne 18. srpna 2024 vstoupil v platnost Zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law, NRL), do kterého evropské komunity vkládají velkou naději.

Evropský Zákon o obnově přírody, který je součástí Strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030, zahrnuje vypracování národních plánů obnovy v členských státech EU. Pro realizaci těchto plánů v národním měřítku je však potřeba důkladněji začlenit metody ekologické obnovy do školních osnov a vzdělávacích programů, aby studenti a odborníci získali ekologické dovednosti nezbytné pro přechod k udržitelné a klimaticky odolnější společnosti.

Z tohoto důvodu Evropská komise motivuje a podporuje členské státy v modernizaci programů odborného a celoživotního vzdělávání. Projekt TEAM#UP financovaný z programu Erasmus+ s partnery z 15 institucí v pěti evropských zemích je skvělým příkladem tohoto procesu. Jeho cílem je vytvořit výukové materiály o ekologické obnově, a zpřístupnit je na veřejně přístupné vzdělávací platformě. Díky zapojení partnerů z oblastí odborného vzdělávání a přípravy, univerzit a soukromého sektoru v České republice, Německu, Norsku a Španělsku pomáhá TEAM#UP v rozvoji dovedností a praktických zkušeností nezbytných pro zlepšování postupů v oblasti ekologické obnovy v celé Evropě.  

Poznejte náš tým a zjistěte více o našem projektu na www.teamup2restore.eu.

Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA).Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.

Druhý newsletter projektu TEAM#UP

Projekt TEAM#UP před nedávnem završil první rok. Rozhodli jsme se to oslavit vydáním v pořadí druhého newsletteru, kde se můžete dočíst o našich pokrocích a budete-li mít zájem, rovnou se přihlásit k odběru dalších newsletterů. Protože toto je teprve začátek!

#TeamUp2Restore

1 2 3 4 5 6 ... 40 >