Vytváříme takovou Noemovu archu, popisuje rekultivaci těžbou narušených míst Klára Řehounková.

Včera, 10.1.2017, jsme měli možnost poslechnout si rozhovor s  Klárou Řehounkovou na téma zbytečných rekultivací a ochránářsky cenných lokalit vzniklých po těžbě v magazínu Leonardo, který vysílá Český rozhlas. Ti, co zrovna neposlouchali, nevěšte hlavu! Celý pořad si můžete poslechnout ze záznamu zde. A ti, co by chtěli mít ještě autentičtější zážitek, neváhejte a přijďte za Klárou na osobní konzultaci - budova katedry Botaniky, Na Zlaté stoce 1, v 1. patře :).

Společnost pro ekologickou obnovu vydala mezinárodní příručku!

Společnost pro ekologickou obnovu vydala cenný dokument, podle nejž se mohou řídit praktici, manažeři a lidé navrhující projekty obnovy na celém světě. Příručka řeší suchozemské, ale i vodní degradované ekosystémy, včetně těch mořských. Spolu s dalšími odborníky editoval tento dokument i Karel Prach. Nahlédněte a stáhněte si tento zajímavý dokument zde, může se Vám hodit nejen do Vašich prací, diplomek a disertaček. 

Nový web "Příroda ve městě"

Spřátelená neziskovka Calla spouští nový specializovaný web „Příroda ve městě“. Představí na něm nápady, jak jednoduše podpořit běžné i ohrožené druhy v městském prostředí. Nový web vychází ze semináře, který spolu s naší pracovní skupinou a Biologickým centrem uspořádala v květnu tohoto roku. Obsahuje mimo jiné i prezentace ze zmíněného semináře. Právě v areálu univerzity a Biologického centra lze najít inspiraci pro změnu přístupu k městské zeleni – květnaté trávníky, tůňky s žábami a čolky, hmyzí hotely, nové výsadby původních keřů a krajových odrůd ovocných dřevin, nebo dokonce umělou písečnou dunu se vzácnými rostlinami.

Nový web „Příroda ve městě“ si můžete prohlédnout zde.

 

Úspěchy skupiny v roce 2016

Se svou diplomovou prací uspěla naše, nyní již bývalá, studentka Lída Vlková v rámci 6. ročníku soutěže projektů a vysokoškolských prací na ochranu životního prostředí „Jihočeská ratolest“ (viz tisková zpráva zde). Získala první místo v kategorii vymezené pro bakalářské a diplomové práce. Lída se ve své studii věnuje obnově vytěženého rašeliniště Soumarský most v Národním parku Šumava, které bylo silně narušeno těžbou rašeliny. Sledovala uchycování dvou typických rašeliništních druhů klikvy bahenní a kyhanky sivolisté. Lído gratulujeme a máme radost!

V téže soutěži, ale v jiné kategorii, jsme jakožto partneři nevládní organizace Calla uspěli s projektem na beznákladové udržování otevřených písčin. Originální projekt neváhá zapojit do služeb ochrany přírody širokou veřejnost a využívá geocachingu, čili hledání kešek, nejen k ukazování krásných a zajímavých míst, ale i k přímé ochraně přírodovědně cenných lokalit. Opuštěné pískovny a jiné těžební prostory poskytují útočiště celé řadě ohrožených druhů, potřebují však stálé narušování povrchu, aby nezarostly. Proto byly v sedmi jihočeských pískovnách instalovány kešky a současně je sledován vliv sešlapu na výskyt rostlin a živočichů. Více se můžete dozvědět na tomto odkaze.

Hledáme nové studenty a studentky pro studium ekologie obnovy!

Rádi bychom rozšířili naše řady a do týmu přibrali nové tváře! Témat bakalářských i magisterských prací je dostatek, stačí si jen vybrat! Výhodou naší práce je, že výsledky bádání jsou převáděny rovnou do praxe, nebo slouží jako významné vodítko pro navrhování praktických výstupů. Pro příležitost seznámení studentů prvních ročníků PřF s naší prací jsme si nechali vyrobit krásný plakát - tímto děkujeme Petře (Konvalinkové) Pospíšilové! Zdobil zasedací místnost na katedře botaniky na večírku pro prváky (24.10.2016) a v následujících dnech bude zdobit i prostory v budově B.

 

Velmi aktuální téma pro bak. či diplomovou práci je téma květnatých pásů - letos na podzim čerstvě založených v parku Stromovka a v areálu Biologického centra. Najde se mezi studenty někdo, koho by toto téma zaujalo? Pokud ano, neváhejte napsat na kontakty uvedené níže. Letáček ke stažení zde.

Kontakty: Klára Řehounková, Kamila Vítovcová, Lenka Šebelíková