Exkurze s panem profesorem

 Od pondělí probíhá celotýdenní exkurze, zaměřená na vegetaci a její klasifikaci pod vedením Karla Pracha. Den začal více než slibně. Úvodní fotografie zachycuje pana profesora při pozdní snídani po francouzském stylu. Vegetace v popředí snímku nebyla klasifikována, dokonce ani po odborné disputaci s místním botanikem Tomášem Tichým (správa CHKO Český Kras). Navštívili jsme již příbramské haldy po těžbě uranu, nejnovější CHKO Brdy a jeho vřesoviště a spálenistě a dále šípákové doubravy v Českém Krasu...

 

O to úspěšnější byla klasifikace vegetace na bývalé haldě, nyní skládce Buštěhrad na závěr dne - Atriplicetum nitentis!

Očima studentů - aneb pohled z druhé strany...

 

10. Evropská konference o ekologii obnovy ve Freisingu

Ve dnech 21-26.9. září  jsme prezentovali na konferenci  Společnosti pro ekologickou obnovu v německém Freisingu několik přednášek.  Štafetu odstartoval Karel Prach coby „keynote speaker“ a shrnul poznatky o spontánní sukcesi. Následovaly přednášky zaměřené na sukcesní stadia vznikajících na posttěžebních lokalitách a jejich význam v ochraně přírody (Klára Řehounková, Lenka Šebelíková). Ve speciální sekci vedené Klárou Řehounkovou a Robertem Tropkem  byla prezentována také možnost využití rekreačních aktivit jako nízkonákladového nástroje ochrany přírody na modelových lokalitách v Jihočeském kraji.
Své zastoupení jsme měli také ve dvou sekcích posterů – vegetační sukcesí na mokřadních plochách v pískovnách se zabývala prezentace Anny Mullerové, Kamila Lencová se soustředila na stanovení kolonizačního potenciálu středoevropské flóry na člověkem narušených stanovištích.                                                                                                                                                      Účast na konferenci byla finančně podpořena v rámci projektu Jihočeského kraje „Rekreační aktivity jako nízkonákladový nástroj ochrany přírody v postindustriální krajině: modelové lokality v Jihočeském kraji“.

Výzkum vlivu geocachingu na pískomilnou vegetaci úspěšně pokračuje i v tomto roce!

I letos sledujeme, jak geocaching a jeho stoupenci mohou přispět v ochraně vzácných pískomilných společenstev. Zdá se, že tento netradiční způsob managementu by mohl fungovat - sešlapem a strháváním zapojeného drnu by mohli návštěvníci tzv. "kešek" napomoci udržování otevřených stanovišť pro ty nejvzácnější druhy hmyzu, ale i rostlin. Abychom "keškařům" napověděli, nechali jsme do hledaných krabiček zhotovit speciální záložky, které ukazují, jak se nejlépe kolem kešky chovat - něco napoví už názvy oněch záložek: "Strhni mě", "Hrej si", Sjeď si mě" a "Rozhrab mě". Tak neváhejte a vyražte na jihočeské pískovny i vy :).

Oficiální tisková zpráva ke stažení zde.

 

Koupání v pískovnách prospívá jejich biodiverzitě!

Ano, je to tak! Disturbance rostlinám svědčí a těm pískomilným dvojnásob. Výzkumem na pískovně Cep II se podařilo prokázat to, co by nás ještě před lety ani ve snu nenapadlo. Že vliv rekreačních aktivit může být i pozitivní! Tam, kde se sukcese neustále vrací na samý začátek, tam, kde místo nezarůstají dřeviny, tam hledej i vzácné druhy otevřených stanovišť! V tomto případě nám tuto managementovou službu bezplatně poskytují dobrovolníci z řad koupačů a opalovačů, ba dokonce i "geokačerů" - a ani o tom mnohdy neví :). Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

Projekt „Rekreační aktivity jako nízkonákladový nástroj ochrany přírody v postindustriální krajině: modelové lokality v Jihočeském kraji“ byl finančně podpořen Jihočeských krajem.

Zajímavé čtení o primární sukcesi od USA po Jižní Čechy

Během své stáže u Rogera del Morala v Seattlu, Karel Prach navštívil i legendární sopku Mount Saint Helens. Postřehy z ní a z toho, jak běží primární sukcese na lávových polích Karel shrnul v článku do časopisu Živa. K nahlédnutí zde.

Někteří si možná ještě vzpomínají, že se část naší skupiny pod vedením Kláry Řehounkové v roce 2012 zúčastnila soutěže Quarry Life Award, vyhlašovanou firmou Heidelberg Cement group (v Čechách Českomoravský štěrk a.s.). Soutěž velmi úspěšně pokračuje a je vyhlašována každý druhý rok znovu. Na Quarry Life stránkách pravidelně informují, co je nového a teď kupříkladu psali i o našem článku, který vzešel z výsledků našeho vítězného projektu na pískovně Cep II. Více zde.

Zdroj fotografie: http://www.greatoutdoors.com/published/unpredictable-mount-st-helens