Koupání v pískovnách prospívá jejich biodiverzitě!

Ano, je to tak! Disturbance rostlinám svědčí a těm pískomilným dvojnásob. Výzkumem na pískovně Cep II se podařilo prokázat to, co by nás ještě před lety ani ve snu nenapadlo. Že vliv rekreačních aktivit může být i pozitivní! Tam kde se sukcese neustále vrací na samý začátek, tam kde místo nezarůstají dřeviny, tam hledej i vzácné druhy otevřených stanovišť! V tomto případě nám tuto managementovou službu bezplatně poskytují dobrovolníci z řad koupačů a opalovačů, ba dokonce i "geokačerů" - a ani o tom mnohdy neví :). Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

Projekt „Rekreační aktivity jako nízkonákladový nástroj ochrany přírody v postindustriální krajině: modelové lokality v Jihočeském kraji“ byl finančně podpořen Jihočeských krajem.

Zajímavé čtení o primární sukcesi od USA po Jižní Čechy

Během své stáže u Rogera del Morala v Seattlu, Karel Prach navštívil i legendární sopku Mount Saint Helens. Postřehy z ní a z toho, jak běží primární sukcese na lávových polích Karel shrnul v článku do časopisu Živa. K nahlédnutí zde.

Někteří si možná ještě vzpomínají, že se část naší skupiny pod vedením Kláry Řehounkové v roce 2012 zúčastnila soutěže Quarry Life Award, vyhlašovanou firmou Heidelberg Cement group (v Čechách Českomoravský štěrk a.s.). Soutěž velmi úspěšně pokračuje a je vyhlašována každý druhý rok znovu. Na Quarry Life stránkách pravidelně informují, co je nového a teď kupříkladu psali i o našem článku, který vzešel z výsledků našeho výtězného projektu na pískovně Cep II. Více zde.

Zdroj fotografie: http://www.greatoutdoors.com/published/unpredictable-mount-st-helens

Ze života pana profesora...

O tom, že páni profesoři jsou v jednom "vědeckém" kole není pochyb! Často nás o tom přesvědčuje i život našeho pana profesora Karla Pracha, který mezi všemi povinnostmi, výukou a psaním článků naštěstí nezapomíná i na nějaké ty radosti. Ještě než odjel do Francie, strávil pár nabitých dní se světovou špičkou přes sukcesi prof. Larsem Walkerem, který trávil v Čechách pár dní své evropské dovolené. Karel se jistě postaral o nezapomenutelné zážitky, mimo jiné i z nejstarších opuštěných polí v Českém krasu, či Radovesické výsypky.  Když jsme ho požádali, ať se s námi podělí o nějaký ten "zážitek", přišla nám pouze lakonická odpověď: "Chodime po terenu, sedime v hospode, nebo pracujeme (taky trochu spime...). Zdar, K"

Nemají to lehké, že? :)

Trochu serióznější informace o současných trendech v ekologii obnovy, si můžete přečíst třeba zde.

Seminář o přírodě blízké péči o městskou zeleň byl velmi úspěšný!

Seminář, který jsme ve spolupráci s Callou a Biologickým centrem pořádali, byl velice úspěšný! Počet účastníků dosáhl téměř 90-ti a dorazili lidé téměř z celé republiky. Mnohdy přednášky vyvolaly vášnivé debaty, ale rozhodně inspirovaly, což lze soudit ze zpětných pozitivních ohlasů. Téma přírodě blízké péče o městskou zeleň je v současné době velmi aktuální a naštěstí vzbuzuje zájem i těch nejpovolanějších - úředníků na obcích a městech. Po semináři se konala ještě komentovaná exkurze po areálu Biologického centra a Přírodovědecké fakulty na nově vytvořená jezírka a fakultní zahradu s písečnou dunou.

Restaurační ovečky úspěšně vypásly ostrov na pískovně Cep II!

Experimentální plochy na obnovu suchých trávníků na ostrově uprostřed jezera pískovny Cep II byly i letos přepasené malým stádem oveček. Letos jsme jich na ostrov pustili více a téměř o měsíc dřív než loni. Štírovník růžkatý, který začal expandovat z některých ploch, a třtina křovištní totiž ovečkám moc nechutnají, a proto bylo třeba, aby je spásly ještě mladé a šťavnaté. A že se pasení povedlo, je jisté - na ostrově nezůstalo nic ušetřeno. Dokonce i borovičky jsou bez jehličí, místy i bez kůry! Teď si teprve dovedeme představit pravý význam termínu "pastevní tlak". Za přepasení ostrova moc děkujeme nejen samotným managementovým aktérkám, ale hlavně Alče Bartošové, naší veselé pastýřce :) ! Díky patří i zaměstnancům provozovny - panu Blafkovi a panu remorkérníkovi, který hladce ovce převezl na i z ostrova!