Pozvánka na seminář o regionálních směsích s ukázkou kartáčování

Dovolujeme si Vás pozvat na seminář Regionální směsi semen v ekologické obnově konaný dne 22.8. od 10:00 v parku Konopiště. Bližší informace naleznete v pozvánce nebo nás kontaktujte na lsebelikova@prf.jcu.cz.

Seminář je pořádán v rámci projektu TEAM#UP: Spojení poznatků z ekologické obnovy ve prospěch přírody a lidí spolufinancovaného Evropskou unií.

Jak zpestřit potravní nabídku pro opylovače v parcích?

V roce 2016 a 2017 jsme založili a oseli celkem 6 květnatých pásů v městském parku Stromovka v Českých Budějovicích. Ve směsi byly jen původní druhy širokolistých bylin. A po osmi letech čtyři pásy krásně kvetou. Řada rostlin se z pásů dokonce šíří do okolí (např. slézy, chrpy, mrkve, svízele nebo čekanky) a opylovači sem létají jako do bufetu. Ani o vzácné nebo zajímavé druhy tu není nouze. Letos se na jednom z pásů v nebývalém množství objevil len setý. Ukázalo se také, jak klíčová je péče o pásy - stačí jednou špatně načasovaná seč, či neodklizení posečené hmoty a škody se pak napravují jen velmi složitě. Jeden pás jsme tak brzy po založení ztratili, u dalšího ještě stále věříme, že by se jeho stav mohl zlepšit. To už jsme si také na jednom z pásů ověřili - díky dobře nastavené seči už na něm můžete zase obdivovat záplavu modře kvetoucích kakostů, doplněnou čekankami, mrkví a svízelem. Proto první seč přichází brzy na jaře a pak už sečeme mozaikově a necháváme vždy alespoň na části pásu dozrát semena.

Pás založený v roce 2017, první sezónaStejný pás po 5 letech.Letos, po 8 letech, začíná zase rozkvétat.

Poznatky z ekologické obnovy na konferenci Aggregates Europe

V červnu se Klára Řehounková jako pozvaný řečník zúčastnila v Belgii konference Aggregates Europe - UEPG. Letos byla zaměřená na nové trendy v podpoře biodiverzity v těžebních prostorech. V bloku zaměřeném na vědecké poznatky a možnosti jejich aplikace do praxe měla Klára možnost oslovit vedoucí manažery velkých evropských firem, které těží stavební suroviny. Během neformálních diskuzí se hodně probíralo i právě schválené nařízení o obnově přírody (Nature Restoration Law).

Součástí programu byla i exkurze do kamenolomu a jak dokládají fotky, někdy stačí jen počkat pár desítek let, a příroda si sama najde cestu i na místa, která mohou na začátku působit velmi nehostinným dojmem.

Zelené střechy stokrát jinak

Ve spolupráci s entomology jsme spustili nový projekt financovaný Technologickou agenturou České republiky (TAČR) zaměřený na hodnocení vlivu zelených střech na biodiverzitu ve městě. Projekt spojuje odborníky z obou oborů, kteří monitorují výskyt rostlin a hmyzu na zelených střechách. Cílem projektu je zjistit, jaké druhy rostlin a hmyzu se na střechy dostávají, jak se střechy vyvíjejí a jaký mají vliv na místní ekosystémy. První fáze sběru dat odstartovala minulý týden v Českých Budějovicích. Očekáváme zajímavé výsledky, které by mohly přispět k lepšímu porozumění ekologických funkcí zelených střech v urbánním prostředí.

Workshop Regionální směsi osiv - nové poznatky a výhledy do budoucna

Tento týden se v Bílých Karpatech uskutečnil workshop zaměřený na obnovu lučních porostů regionálními směsmi. Spolu s našimi norskými kolegy jsme měli možnost vidět mnoho zajímavých lokalit s příklady dobré praxe na vlastní oči. Středeční dopoledne pak bylo věnováno shrnutí končícího projektu Regionální směsi osiv jako účinný nástroj ochrany diverzity lučních biotopů. Podělili jsme se o nově získané zkušenosti a předběžné výsledky a představili výhledy do budoucna. Naši norští kolegové nás na oplátku obohatili o své poznatky ohledně managementu obnovených lučních porostů. Velké díky patří zejména organizátorům workshopu Český svaz ochránců přírody Bílé Karpaty. Dalšími partnery projektu jsou Agrostis Trávníky s.r.o., Ústav botaniky a zoologie MUNI, Český svaz ochránců přírody a Český svaz ochránců přírody Vlašim.

Projekt je realizován s finanční podporou Ministerstva zemědělství a Norských fondů.

1 2 3 4 5 6 ... 39 >